Eds pistolskytteklubb

Tävlingsprogram 2019

Tävlingsregler

 

  

L 23 feb            Kretsmästerskap Luft, Eds Psk,                         Luftpistolhallen

 

O 27 feb           Klubbmästerskap Luft, Luftpistolhallen

18:00

 

L 13 april          Klubbmästerskap i Magnumfält

10.00               Ansvarig: Olof Jakobsson          Plats:                         Lommelanda, Lerdal

 

M 22 april         Nolhotten, Överby

 

L 27 april          Lussmällen Magnumfält, Kristinehamn

 

S 28 april          Bengtsforsträffen, Björnmyren                         Bengtsfors

 

O 1 maj            Vargstigen, Backamo

O 1 maj            Kretsmästerskap Fält A&R

 

L 4 maj           Klubbmästerskap Fält och Edsgroven

10.00               Ansvarig: Tommy Rundqvist. Plats:                        Skjutbanan Ed

 

S 5 maj           Kretsmästerskap Fält B&C

 

L 4 maj-           Rikstävlingen hemortens banor          

T 6 juni            Ansvarig: Olof Jakobsson och                        Johan Eriksson . Se särskilt program

 

L 11 maj           Jösseträffen, Arvika

 

L 18 maj         VSM Militär Snabbmatch, Göteborg Pssk

           

S 19 maj           Klubbfajten Fält, Årjäng

 

L 25 maj           Magnumstigen Magnumfält, Borås Kråkered

S 26 maj           VSM Fält, Kaflås

 

L 8 juni            SM Magnum precision, Gideå                        Örnsköldsvik

S 9 juni            SM Magnum precision, Gideå                        Örnsköldsvik

 

T 6 juni            Nationalsaluten, Södra Dal

           

L 15 juni          Trollpuffen Precision, Trollhättan

 

L 15 juni          Lilla Vargpuffen Magnumfält,                        Grustaget Backamo

 

S 16 juni          Vargskottet Magnumfält, Grustaget                        Backamo

 

O 19 juni          VD matchen, Bengtsfors

 

2-3 juli             SM Militär Snabbmatch, Eskilstuna

 

4-7 juli             Pistol SM, Gävle

 

L 27 juli           SM Magnumfält, Kalix

S 28 juli           SM Magnumfält, Kalix

 

L 10 aug           Klubbmästerskap Bana, Skjutbanan

10:00               Ansvarig: Olof Jakobsson

 

S 25 aug           Golden Trail Magnumfält, Töreboda

 

L 31 aug           Kretsmästerskap Precision A, B, C,                         Bengtsfors

 

L 7 sept           Klubbmästerskap Militär Snabbmatch                        (om vi får igång styrt ställ)

10:00              Ansvarig: Styrelsen

 

L 7 sept            VSM Precision ?

 

L 7 sept            Höstsmällen Magnumfält,                         Kristinehamn

 

S 8 sept            VSM Precision ?

 

S 8 sept            Storfors Smällen Magnumfält,                         Kristinehamn

 

L 14 sept          Kretsmästerskap Militär Snabbmatch   C, B, Södra Dal

 

L 21 sept          Höstjakten, Kleven

10:00               Ansvarig: Tommy Rundqvist

 

T 10 okt           Mörkerfältskjutningen, Skjutbanan

19:00

 

L 12 okt           Kretsmästerskap Militär Snabbmatch A, R, Trollhättan

 

L 26 okt           Snabbskjutningen, Skjutbanan

10:00               Ansvarig: Magnus Järvi

 

L 9 nov            Jössedubbeln Fält, Arvika

 

L 7 dec            Lussesmällen, Skjutbanan

10:00              Ansvarig: Niklas Andersson

 

L 14 dec           Skinkskjutningen, Milsnabb, Bengtsfors